Skip to main content
English (United States) (en_us)
English (en)
English (United States) (en_us)
You are currently using guest access (
Log in
)
Fund for Teachers--Professional Development Grant Program
Home
Courses
Fund for Teachers Grant Program
Fund for Teachers
2013 Fund for Teacher Fellows
2013 Fellow Profiles
2013 Fellow Profiles
Profiles of 2013 fellows.
Click
Alabama-2013.pdf
link to view the file.
◄ Technology and Library Media--Elementary--Holly Whitt
Jump to...
Jump to...
Fund for Teachers website
ELL, ESL, EDL--Elementary--Lauren Hillis and Beth Massey--(Team--Never Stop Learning)
Library Media, History/Social Studies, Reading/Writing--Elementary--Whitney Pruitt and Kristi Plemons--(Team--Mining for History)
Foreign Languages--Secondary--Rhea Grate
Science--Secondary--Krista Marcum and Lynn Lowell--(Team-- Growing in the Galapagos)
Visual Arts--Secondary--Elyse Jordan
Library Media/Language Arts --Elementary--Holly Whitt and Lori Alexander (Team-- Storytelling to Build Writers)
History--Secondary--Bobby Dolan III and Jonathon Vinson--(Team--History Team)
Science--Secondary--Megan McCall
History/Social Studies--Secondary-- Dr. Blake Busbin
Library Media/Language Arts/Literature--Elementary--Bonnie Howard
English Language Arts/Literature--Secondary--Whitney Taylor and Elizabeth Hillard
Visual /Performing Arts--Elementary and Secondary--Amber Moore and Ashleigh Salvo
English Language Arts/Cultural Immersion--Elementary--LeAnn Cox
Career Technology/Health Science--Secondary--Greer Eleazer and Erica Hand
Science/Place Based Learning--Elementary and Secondary--Virginia Allen, Jessica Johnson, Bethany Fletcher, and Rochelle Tolliver
Classroom Management/Conscious Discipline--Elementary--Susan Loper and Leigh McGhee--(Team-Panther PAWS)
Conservation/Environment/Science-Elementary-Lisa Carden,Kelly Stanton and Michelle Griswold--(Team-Tortoise Trio)
Conservation/Environment/Agriculture-Secondary-Elizabeth Anderton
Family and Consumer Science/Culinary and Fashion--Secondary--April Coffey
History/Social Studies-Secondary-LaVerne McDonald
History/Social Studies-Secondary-Stephanie McCrary
Art/Science--High School--Starr Weems
Art--Elementary--Breanna Johnston
History/Social Studies--High School--Jeremy Brown
Math/Science--Elementary--Ginny Bellomy-Ezell and Beth Jordan--(Team-Outdoor Engagers)
History/Social Studies-Elementary-Emily Ellison and Karen Morrison (Team-Comparing Castles)
Visual/Performing Arts-High School-Amy Patel
Visual/Performing Arts-High School- Eric Reid-St. John
Language/Cultural Immersion-High School-Raymond Congo
Science-Elementary-Gina Anderson
Science-Middle School-Shannon McClain
Science-Elementary-Julie McGown
2016 Fund for Teacher Fellows
Gifted Education/Science--Elementary-Teresa Zimmer
Science/Social Studies/ELA--High School--Tania Williams, Michael Williams, Lanetta Koonce (Team--The Death Panel)
Holocaust Education/Social Studies--High School--Amy McDonald
Foreign Language/French--High School--Katherine (Kate) Wilson
Career Technology/Woodworking--High School--Scott Larson-
Library Media/Language Arts/ELL--Elementary/Middle School--Rosemary Adams and Donna Hendrix (Team--Library Leaders)
2015 Fund for Teacher Fellows
Special Education--Elementary--Christine Sexton, Abigail Brock, LeAnn Cox, Ginny Derzis Carroll, and Mary Ramsey (Team--Team Jackson)
Art and STEM--Elementary--Vinchenza Sweet
Career Technology and STEM--Middle School--Briana Morton and Molly Kundsen (Team--Growing Learners)
STEAM--Elementary--Amber Moore and Courtney Harper (Team--Teach Me Bridges)
Technology--Elementary--Pamella Berry and Leslie Lawhorn (Team--Techie Tigers)
2014 Fellow Profiles
Art--Elementary--BeeLee Tullos
Art--Elementary and Middle School--Lauren Fowler and Gaile Randall (Team--Inner Voices)
Art --Middle School-- Casey Williamson
Foreign Language and History--Middle School--Sondra Maniatis
Foreign Language--High School--Rebecca Blumenfeld
ELA and History--Elementary --Lauren Burney
Math and ELA--Elementary--Amy Hoggle and Jill Watson (Team--Team1st)
Math and Science--High School--Rebecca Becnel
Engineering and Science--Middle School--Ashley Daigle and Nicole MacDougall (Team--Eagle Tech)
Science--Middle School--Karon Decker and Connie Hambey (Team--Science of Change)
Science--High School and Special Education--Amanda Keesee and Megan O'Neill (Team--Oahu)
Technology and Library Media--High School--Amanda Umphrey
Technology and Library Media--Elementary--Holly Whitt
Theatre--High School--Clint Merritt
Art--Elementary--Lindsay Mouyal
Art and Foregin Language--High School--Starr Weems
Foreign Language--High School--Steven Frost
Foreign Language--High School--Peggy Boynton
ELA and Social Studies--Elementary--Kathy Perkins
ELA--Middle School--Pamela Broome, Stacy Harmening, Derrick Hester, Kim Patterson, Terri Stevison, and Michele Tangle--(Team-- Spartan To Improve)
ELA--Middle School--Angela Crawford
ELA--Middle School--Jennifer Robinson
ELA and Social Studies--Middle School--Tracie Boland and Tammy Guthery--(Team-- Exploring Hawaii)
ESL--Elementary, Middle, and High School--Mona Pop
Social Studies, Math, Special Education--Middle School--Contanika Johnson, Donna Jones, Veronica Simmons, and Nefertari Yancie--(Team-- Building Bridge)
Social Studies, Music, Theatre--High School--Rachel Povlacs and Tyson Reed--(Team-- Tenacious Travelers)
Science --Middle School--Dana Langford and Susan Ogle-- (Team-- Lava Ladies)
Technology--High School--Lynne Burgess
Technology and Library Media--Elementary-High School--Rachel Brockman, April Chamberlain, Jamie Peerson, Donna Speegle, and Chrisiti Williamson--(Team-- From Shh to Showtime)
Technology and Business--High School--Tiffany Stonecipher and Amy Willingham--(Team-- Business Matters)
2012 Fellow Profiles
Foreign Language--High School--Sonia Young
ELA--Middle School--Stephen Howard, LaVerne McDonald, and Phylecia Ragland--(Team-- Teachers Seeking Vampire)
ELA and History--Middle School--Karen and Richard Scott--(Team-- Holocaust)
Math--High School--Caacie Dixon, Nancy Rogers, and Deborah Thompson--(Team-- Math Vision)
Science--High School--Lisa Clark
Technology and Social Studies--High School--J. Mark Coleman
Career Technology--High School--Kimberly Tidwell and Renee Wallace--(Team-- Beauty Travelers)
Theatre--High School--Clint Merritt ►